Bramwells Garden Pea and Ham Soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 218kj (53 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 218kj (53 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -1 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shiitake Mushroom & Beef Soup Cups, Shiitake Mushroom & Beef (Similarity score: 14.81)
- Québon Lait (2%) (Similarity score: 15.19)
- Vodka Pasta Sauce (Similarity score: 15.54)
- Healthy Choice Beef Pot Roast Soup, 15 Oz (Similarity score: 18.54)
- Harvest Vegetables & Grain Soup, Harvest Vegetables & Grain (Similarity score: 21.34)
- Eroski Ensalada Montañesa (Similarity score: 22.43)
- El Corte Inglés Gambas Peladas (Similarity score: 22.86)
- Sri Lankan Style Chicken Soup (Similarity score: 23.15)
- Spartan 1% Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 23.54)
- Dean Foods Company Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 23.54)
- Carrefour Soupe De Lentilles Thym (Similarity score: 24.19)
- M&s Tarka Dhal Soup (Similarity score: 24.54)
- Campbell’s Campbells Sipping Soup (Similarity score: 24.83)
- Cottage Cheese (Similarity score: 25.78)
- Campbell's Chunky Healthy Request New England Clam Chowder (Similarity score: 27.02)