Cottage cheese
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 230kj (55 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 230.0kj (55 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.2g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 60.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.0% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 179.60000000000002mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 179.6mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- M&s Tarka Dhal Soup (Similarity score: 17.67)
- Québon Lait (2%) (Similarity score: 22.19)
- Campbell’s Campbells Sipping Soup (Similarity score: 22.61)
- Knorr Crema Vichyssoise Puerro Y Patata Envase 500 Ml (Similarity score: 22.62)
- Knorr Crema De Vichyssoise (Similarity score: 22.62)
- Aldi Emporium Cottage Cheese (Similarity score: 24.23)
- Vodka Sauce (Similarity score: 24.34)
- Bramwells Garden Pea And Ham Soup (Similarity score: 25.78)
- Shamrock Farms Muscle Builder Protein Milk Beverage (Similarity score: 27.34)
- Sainsbury's Cream Of Asparagus Soup (Similarity score: 27.41)
- Vodka Pasta Sauce (Similarity score: 27.55)
- Carrefour Soupe De Lentilles Thym (Similarity score: 28.73)
- Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 29.58)
- La Vache Qui Rit La Vache Qui Rit 16 P (Similarity score: 29.71)
- Jean D'audignac Velouté De Carotte (Similarity score: 29.87)