Creamy tomato basil soup
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 247kj (60 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 247kj (60 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.6800000000000002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.68g |
| Saturated Fat | 1.8900000000000001g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 56.250000000000014% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.3% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 1 |
| Sodium | 181mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 181mg |
| Sugars | 3.7800000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.78g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 11.31)
- Aldi Emporium Cottage Cheese (Similarity score: 15.46)
- La Vache Qui Rit La Vache Qui Rit 16 P (Similarity score: 15.71)
- Jean D'audignac Velouté De Carotte (Similarity score: 17.03)
- Coles Baby Peas (Similarity score: 18.38)
- Whole Foods Market, Blount Seafood Corporation Whole Foods Market, Soup, Tomato, Zucchini (Similarity score: 18.62)
- M&s Tarka Dhal Soup (Similarity score: 19.12)
- Sweet Potato Soup With Cranberries (Similarity score: 19.26)
- Cottage Cheese Fat Free (Similarity score: 19.42)
- Pasta Sauce La Vodka Fz (Similarity score: 22.22)
- Bio Village Purée Cuisinée De 4 Légumes Verts (Similarity score: 22.43)
- Woolworths Australian Full Cream Milk (Similarity score: 23.49)
- Le Potager De Grand Mere Soupe Aux Orties (Similarity score: 24.55)
- Jell O Reduced Calorie Pudding Snacks, Double Chocolate (Similarity score: 25.30)
- Jell O Jello 4ct Calorie Chocolate Vanilla Swirls (Similarity score: 25.30)
Ingredients List
- Water
- Garlic
- Onion Puree
- Salt
- Spice
- Lactic Ferments
- Stabiliser
- Beetroot Juice
- E330
- Garlic Powder
- Dehydrated Onion
- Tomato Concentrate
- E509
- Tomato
- Carrot
- Tomato Juice
- Celery
- Cream
- Contains Less Than 2% Of Milk
- Roasted Vegetable Base
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)