Pasta sauce la vodka fz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 241kj (58 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 241.0kj (58 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.7699115044248002g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.77g |
| Saturated Fat | 1.3274336283186g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 60.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.0% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 194.69026548673202mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 194.7mg |
| Sugars | 5.3097345132743g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bio Village Purée Cuisinée De 4 Légumes Verts (Similarity score: 10.06)
- Maison Malartre Cardons Lyonnais Cuisinés (Similarity score: 11.20)
- Jean D'audignac Velouté De Carotte (Similarity score: 12.68)
- Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 13.54)
- La Vache Qui Rit La Vache Qui Rit 16 P (Similarity score: 13.67)
- Callow's Callow‘s Creamy Chocolate (Similarity score: 16.09)
- תנובה Milk (Similarity score: 16.30)
- Tnuva Mehadrin Milk Yield 3% (Similarity score: 16.30)
- Tesco Plant Chief Sweet Potato & Coconut Soup (Similarity score: 17.77)
- Fat Free Onion & Chive Cottage Cheese (Similarity score: 18.48)
- Ferme D'anchin Soupe Lentille Corail Et Cumin (Similarity score: 21.74)
- Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 22.22)
- Selection 100% Parmesan (Similarity score: 22.71)
- La Vie Claire Soupe Lentilles Et Carottes (Similarity score: 23.42)
- Sainsbury's Cream Of Asparagus Soup (Similarity score: 23.80)