Cottage cheese Fat Free
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 255kj (61 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 255.0kj (61 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 10.3g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.3g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 60.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.0% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -4 |
| Sodium | 180.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180.0mg |
| Sugars | 2.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi Emporium Cottage Cheese (Similarity score: 11.32)
- Woolworths Australian Full Cream Milk (Similarity score: 17.64)
- Whole Foods Market, Blount Seafood Corporation Whole Foods Market, Soup, Tomato, Zucchini (Similarity score: 18.05)
- Asda Cottege Cheese (Similarity score: 18.20)
- Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 19.42)
- Sweet Potato Soup With Cranberries (Similarity score: 20.47)
- Creamy Tomato Basil Soup (Similarity score: 23.18)
- La Vache Qui Rit La Vache Qui Rit 16 P (Similarity score: 24.32)
- Weis Quality Weis, Healthy Chunky Soup, New England Style Clam Chowder (Similarity score: 24.35)
- Southern Home Healthy Clam Chowder (Similarity score: 24.35)
- Fat Free Onion & Chive Cottage Cheese (Similarity score: 25.38)
- Le Potager De Grand Mere Soupe Aux Orties (Similarity score: 25.54)
- Bar Harbor, Bar Harbor Foods Bar Harbor, Lobster Corn Chowder, New England Style, New England Style (Similarity score: 25.92)
- Pêcheurs De L’ouest Soupe De Poissons (Similarity score: 27.60)
- Jean D'audignac Velouté De Carotte (Similarity score: 28.05)