HEALTHY CHOICE Beef Pot Roast Soup, 15 OZ
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 205kj (49 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 205kj (49 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 0.41g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 0.82g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.82g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Shiitake Mushroom & Beef Soup Cups, Shiitake Mushroom & Beef (Similarity score: 9.05)
- Roasted Potato Soup With Chives, Roasted Potato (Similarity score: 14.25)
- Harvest Vegetables & Grain Soup, Harvest Vegetables & Grain (Similarity score: 17.83)
- Bramwells Garden Pea And Ham Soup (Similarity score: 18.54)
- Campbell's Chunky Soup Vegetable Beef (Similarity score: 19.73)
- Kemps, Kemps Llc Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 20.05)
- Picard Velouté Cuisiné Bio (Similarity score: 20.55)
- Ahold Tuscan Style Vegetable Soup (Similarity score: 20.55)
- Simply Roundy's Soup, Tuscan Style Bean & Vegetable (Similarity score: 20.55)
- Spartan 1% Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 20.87)
- Dean Foods Company Lowfat Cultured Buttermilk (Similarity score: 20.87)
- Healthy Choice Microwaveable Thai Chicken With Brown Rice Soup, 14 Oz (Similarity score: 21.65)
- Chicken Wild Roce Soup (Similarity score: 21.79)
- Kroger,the Kroger Co Cultured Lowfat Buttermilk (Similarity score: 22.21)
- Québon Lait (2%) (Similarity score: 24.06)
Ingredients List
- Beef Broth
- Less Than 2% Of
- Sugar
- Salt
- E508
- Yeast Extract
- E150a
- E330
- Spice
- E270
- Disodium Inosinate And Guanylate
- Potato
- Carrot
- Seasoned Cooked Beef
- Water
- Green Bean
- Celery
- Pea
- Modified Corn Starch
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)