Casino Gourmandise viennoise chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 543kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 543kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 3.6g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 3.6g |
| Score | 6 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 14g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone La Copa (Similarity score: 4.01)
- Nestlé Yaos Le Yaourt À La Grecque Coco Aux Tendre Éclats (Similarity score: 5.28)
- Rewe Joghurt Nach Griechischer Art Mit Honig (Similarity score: 5.68)
- Netto Riz Au Lait Sur Lit De Caramel 200g (Similarity score: 6.02)
- Yoplait Yaourt Vanille Saveur D’autrefois (Similarity score: 6.10)
- Yaourt Au Lait Entier Vanille (Similarity score: 6.10)
- Gut&günstig,edeka Joghurt Nach Griechischer Art Honig (Similarity score: 6.19)
- Campagne De France Yaourt À La Grecque À La Vanille (Similarity score: 6.24)
- Péchalou Péchalou Crème Dessert Bio Caramel (Similarity score: 6.50)
- Landfein Joghurt Mild Stracciatella (Similarity score: 6.57)
- Berchtesgadener Land Frucht Knusper (Similarity score: 6.77)
- Monoprix Gourmandises Viennoises Au Chocolat (Similarity score: 7.07)
- Milsa,milchfrisch Mousse De Fromage Frais Sur Lit De Framboise (Similarity score: 7.09)
- Pascual Pascual Greek Yogurt (Similarity score: 7.17)
- Pascual Pascual Creamy Greek Style Estilo Griego 125g 1x4 Pack (Similarity score: 7.17)
Ingredients List
- Semi Skimmed Milk
- Beef Gelatin
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Sugar
- Chocolate
- Modified Corn Starch
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Gelling Agent
- E415
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)