Netto Riz au lait sur lit de caramel 200g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 544kj (131 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 544kj (131 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.5g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.5g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 68% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 68% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 4 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 16.3g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Délisse,marque Repère Riz Au Lait Sur Lit De Caramel (Similarity score: 5.66)
- Nova Les Entremets, Riz Au Lait Caramel (Similarity score: 5.95)
- Riz Au Lait Nappé Caramel (Similarity score: 5.95)
- Casino Gourmandise Viennoise Chocolat (Similarity score: 6.02)
- Saint Père Semoule Au Lait A La Vanille (Similarity score: 6.55)
- Yomo, Granarolo Yomo (Similarity score: 7.01)
- Péchalou Péchalou Crème Dessert Bio Caramel (Similarity score: 7.15)
- La Laitère Flan Au Caramel (Similarity score: 7.15)
- Milsa,milchfrisch Mousse De Fromage Frais Sur Lit De Framboise (Similarity score: 7.23)
- Danone Crema De Turrón (Similarity score: 7.30)
- Rians Flan Café Au Lait De Brebis (Similarity score: 7.60)
- Landfein Joghurt Mild Stracciatella (Similarity score: 7.86)
- Nestlé Flan Caramel (Similarity score: 7.95)
- Danone La Copa (Similarity score: 8.01)
- Leader Price Liégeois Duo Saveur Vanille (Similarity score: 8.17)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)