Danone La copa
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 541kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 541kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.6g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.6g |
| Saturated Fat | 3.5g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 64.81481481481481% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.8% |
| Saturated Fat Value | 3.5g |
| Score | 6 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 14.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 14.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Gourmandise Viennoise Chocolat (Similarity score: 4.01)
- Berchtesgadener Land Frucht Knusper (Similarity score: 4.94)
- Ehrmann White Choc Grand Dessert (Similarity score: 6.28)
- Pressed Lemon Creamy Whole Milk Yogurt (Similarity score: 6.42)
- Danone Yaourt Brassé Sucré À La Vanille (Similarity score: 6.44)
- Danone Oikos (Similarity score: 6.44)
- Monoprix Gourmandises Viennoises Au Chocolat (Similarity score: 6.49)
- Nestlé Yaos Yogurte Con Frambuesa (Similarity score: 6.49)
- Delhaize Riz Au Lait A La Vanille (Similarity score: 6.79)
- Spécialité Laitière Citron (Similarity score: 6.88)
- Campagne De France Yaourt À La Grecque À La Vanille (Similarity score: 6.92)
- Danone Crema De Turrón (Similarity score: 7.06)
- Danone,dany Dany Sahne (Similarity score: 7.12)
- Gut&günstig,edeka Joghurt Nach Griechischer Art Honig (Similarity score: 7.19)
- Paturages Riz Au Lait Saveur Vanille (6+2 Gratuits) (Similarity score: 7.43)