Delhaize Riz au lait a la vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 65.51724137931035% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | 2 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 13.1g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Berchtesgadener Land Frucht Knusper (Similarity score: 5.46)
- Danone La Copa (Similarity score: 6.79)
- Paturages Riz Au Lait Saveur Vanille (6+2 Gratuits) (Similarity score: 6.85)
- Belle France Riz Au Lait (Similarity score: 6.86)
- Dr Oetker Riz Au Lait Parfum Vanille (Similarity score: 6.95)
- Carrefour Riz Au Lait Nature (Similarity score: 7.23)
- Danone Crema De Turrón (Similarity score: 7.34)
- Casino Gourmandise Viennoise Chocolat (Similarity score: 7.83)
- Biocoop Crème Dessert Chocolat (Similarity score: 8.12)
- Danone,dany Dany Sahne (Similarity score: 8.57)
- Ker Ronan Riz Au Lait À La Vanille De Madagascar (Similarity score: 8.64)
- Monoprix Gourmandises Viennoises Au Chocolat (Similarity score: 8.68)
- Kaiku Sin Lactosa Griego Ligero Stracciatella (Similarity score: 8.69)
- Netto Riz Au Lait Sur Lit De Caramel 200g (Similarity score: 8.72)
- Milsa,milchfrisch Mousse De Fromage Frais Sur Lit De Framboise (Similarity score: 8.78)