Danone Oikos
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 64.17910447761194% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.2% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 6 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 13.2g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone Yaourt Brassé Sucré À La Vanille (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Yaos Yogurte Con Frambuesa (Similarity score: 3.74)
- Danone La Copa (Similarity score: 6.44)
- Müller Müllermilch Select (Similarity score: 6.68)
- Berchtesgadener Land Frucht Knusper (Similarity score: 7.06)
- Laiterie Du Périgord, Laiterie Du Périgord Crème Dessert Café Au Lait Entier (Similarity score: 7.44)
- Danone Oikos Coco Rallado (Similarity score: 7.46)
- Landfein Joghurt Mild Stracciatella (Similarity score: 7.55)
- Yomo, Granarolo Jogurt Intero Con Caffè (Similarity score: 7.65)
- Yomo,granarolo,granarolo Spa Via Cadriano 27 2 40127 Bologna Italy Yogurt Intero Al Caffè (Similarity score: 7.67)
- Envia Yaourt À La Grecque Au Miel (Similarity score: 8.08)
- Pressed Lemon Creamy Whole Milk Yogurt (Similarity score: 8.09)
- Casino Gourmandise Viennoise Chocolat (Similarity score: 8.17)
- Danone,danette Danette (la Chocolaterie Choco Saveur Praliné) (Similarity score: 8.18)
- Danone,dany Dany Sahne (Similarity score: 8.62)