Pascual Pascual Greek Yogurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 540kj (130 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 540.0kj (130 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.5g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.5g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 69.69696969696969% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.7% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 44.0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44.0mg |
| Sugars | 12g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 12.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pascual Pascual Creamy Greek Style Estilo Griego 125g 1x4 Pack (Similarity score: 0.00)
- Gut&günstig,edeka Joghurt Nach Griechischer Art Honig (Similarity score: 4.34)
- Eroski Yogur Griego Con Frutos Secos, Cereales Y Miel (Similarity score: 5.94)
- Yoplait Saveurs D'autrefois Citron (Similarity score: 5.95)
- Yaourt Au Lait Entier Citron (Similarity score: 5.96)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 6.30)
- Yoplait,perle De Lait Nature Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 6.30)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 6.30)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Perle De Lait Coco En Fins Éclats (Similarity score: 6.30)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Spécialité Laitière Sucrée, À La Noix De Coco, Aromatisée (Similarity score: 6.30)
- Yoplait Perle De Lait 4 Nuances Créatives (Similarity score: 6.84)
- Kaiku Sin Lactosa Griego Ligero Stracciatella (Similarity score: 6.86)
- Perle De Lait,yoplait, 500 G Perle De Lait (Similarity score: 6.90)
- Rewe Joghurt Nach Griechischer Art Mit Honig (Similarity score: 6.99)
- Conad I Cremosi Malto Yogurt Intero (Similarity score: 7.11)