Nestlé Yaos Le yaourt à la grecque coco aux tendre éclats
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 544kj (131 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 544kj (131 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 5.1g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 67.10526315789474% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67.1% |
| Saturated Fat Value | 5.1g |
| Score | 7 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 11.4g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rewe Joghurt Nach Griechischer Art Mit Honig (Similarity score: 1.28)
- Yoplait Yaourt Vanille Saveur D’autrefois (Similarity score: 1.57)
- Yaourt Au Lait Entier Vanille (Similarity score: 1.57)
- Gut&günstig,edeka Joghurt Nach Griechischer Art Honig (Similarity score: 4.43)
- Casino Gourmandise Viennoise Chocolat (Similarity score: 5.28)
- Campagne De France Yaourt À La Grecque À La Vanille (Similarity score: 5.31)
- Nestlé Yaourt À La Grecque (Similarity score: 5.66)
- Liberté,yoplait French Style Yogurt Vanilla (Similarity score: 5.87)
- Yoplait, Perle De Lait Perle De Lait (Similarity score: 6.00)
- Perle De Lait, Yoplait Yoplait Perle De Lait Parfum Vanille Yoplait (Similarity score: 6.00)
- Yoplait Perle De Lait (Similarity score: 6.00)
- Yoplait Perle De Lait (Similarity score: 6.16)
- Yoplait,perle De Lait Non Blanc Perle De Lait Vanille 8 X 125 G Dont 2 Offerts (Similarity score: 6.16)
- Yoplait Saveurs D'autrefois Citron (Similarity score: 6.43)
- Yaourt Au Lait Entier Citron (Similarity score: 6.43)