Autour du Riz Riz Basmati Demi-Complet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1503kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1503kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 4.3 |
| Fiber Points | 4 |
| Fiber Value | 4.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 9 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.08695652173913% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -5 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturéo Mon Riz Bio Basmati Semi Complet (Similarity score: 0.42)
- Barilla,barilla Collezione Tagliatelles Aux Épinards (Similarity score: 10.05)
- La Vie Claire Nouilles Aux Oeufs En Nid (Similarity score: 10.54)
- U Nouilles En Nids (Similarity score: 10.54)
- Barilla Lasagne: Teigwaren Aus Hartweizengriess Mit Spinat (Similarity score: 10.56)
- Minardo Spaghetti (Similarity score: 10.62)
- Gnocchis (Similarity score: 10.91)
- Maxim Spaghetti Pâtes Aux Oeufs (Similarity score: 11.92)
- La Vie Claire Torsades Au Maïs (Similarity score: 12.18)
- Agnesi Spaghetti Sans Gluten (Similarity score: 12.18)
- Casino Torsades Tomate, Épinards (Similarity score: 12.26)
- 7 Hühnchen Spaghetti (Similarity score: 12.28)
- 7 Hühnchen,birkel, Nudeln Gabelspaghetti (Similarity score: 12.28)
- Panzani Qualité Pâte Fraîche Penne Garganelli (Similarity score: 12.30)
- Panzani Panzani Papardelle Qualité Pâte Fraiche (Similarity score: 12.30)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)