Maxim Spaghetti Pâtes aux Oeufs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 14.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.5g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 26.666666666666668% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 26.7% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 2.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Nouilles En Nids (Similarity score: 3.31)
- La Vie Claire Nouilles Aux Oeufs En Nid (Similarity score: 3.31)
- Gnocchis (Similarity score: 5.85)
- Coop Linguine (Similarity score: 5.93)
- Barilla,barilla Collezione Tagliatelles Aux Épinards (Similarity score: 6.98)
- Barilla Lasagne: Teigwaren Aus Hartweizengriess Mit Spinat (Similarity score: 7.70)
- Mutters Beste Bandnudeln Frischei Nudeln (Similarity score: 7.79)
- Coop Qualite&prix Nouilles (Similarity score: 8.19)
- Minardo Spaghetti (Similarity score: 8.43)
- Casino Torsades Tomate, Épinards (Similarity score: 8.67)
- Rapunzel Nudeln Emmer (Similarity score: 9.01)
- Mutters Beste Wickli (Similarity score: 9.76)
- Combino, Nudelhof, Nudelhof [lidl] Feine Bandnudeln (Similarity score: 9.76)
- Tegut Tagliatelle Verdi (Similarity score: 10.59)
- Racines Bio Nouilles Aux Œufs En Nids (Similarity score: 10.88)
Ingredients List
- Pasteurized Fresh Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)