Barilla Lasagne: Teigwaren aus hartweizengriess mit Spinat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1502kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1502kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2.3 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barilla,barilla Collezione Tagliatelles Aux Épinards (Similarity score: 3.25)
- Casino Torsades Tomate, Épinards (Similarity score: 4.49)
- U Nouilles En Nids (Similarity score: 5.19)
- La Vie Claire Nouilles Aux Oeufs En Nid (Similarity score: 5.19)
- Minardo Spaghetti (Similarity score: 6.34)
- 7 Hühnchen,birkel, Nudeln Gabelspaghetti (Similarity score: 6.97)
- 7 Hühnchen Spaghetti (Similarity score: 6.97)
- Maxim Spaghetti Pâtes Aux Oeufs (Similarity score: 7.70)
- Gnocchis (Similarity score: 7.94)
- Tegut Tagliatelle Verdi (Similarity score: 9.57)
- Moulin Fleuri Coquillettes (Similarity score: 9.70)
- Naturéo Mon Riz Bio Basmati Semi Complet (Similarity score: 10.37)
- Denner Pappardelle (Similarity score: 10.51)
- Denner Nudeln Tagliatelle (Similarity score: 10.51)
- Autour Du Riz Riz Basmati Demi Complet (Similarity score: 10.56)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)