Casino Torsades tomate, épinards
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1503kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1503kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.6 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -4 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Barilla Lasagne: Teigwaren Aus Hartweizengriess Mit Spinat (Similarity score: 4.49)
- Barilla,barilla Collezione Tagliatelles Aux Épinards (Similarity score: 4.93)
- Gnocchis (Similarity score: 6.73)
- U Nouilles En Nids (Similarity score: 7.13)
- La Vie Claire Nouilles Aux Oeufs En Nid (Similarity score: 7.13)
- Tegut Tagliatelle Verdi (Similarity score: 7.48)
- Minardo Spaghetti (Similarity score: 8.46)
- Maxim Spaghetti Pâtes Aux Oeufs (Similarity score: 8.67)
- 7 Hühnchen,birkel, Nudeln Gabelspaghetti (Similarity score: 9.03)
- 7 Hühnchen Spaghetti (Similarity score: 9.03)
- Fiorini Pâtes Animaux (Similarity score: 9.07)
- Hacendado Spaghetti Pasta Alimenticia De Calidad Superior (Similarity score: 9.34)
- Hacendado Tallarín Pasta Alimenticia De Calidad Superior (Similarity score: 9.34)
- Valdibella Spaghetti Timilia (Similarity score: 9.80)
- Bjorg,distriborg Torsades Petit Épeautre Bio (Similarity score: 10.57)
Ingredients List
- Superior Quality Durum Wheat Semolina
- Spinach Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)