Panzani Panzani papardelle qualité pâte fraiche
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1508kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1508kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 3.6 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.5g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.73913043478261% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.7% |
| Saturated Fat Value | 0.5g |
| Score | -4 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Panzani Qualité Pâte Fraîche Penne Garganelli (Similarity score: 0.00)
- Panzani Panzani Nouille Qualite Pate Fraiche (Similarity score: 0.00)
- Rema 1000 Basmati & Villris (Similarity score: 8.31)
- Girolomoni Spaghetti Blé Dur Complet Bio (Similarity score: 9.66)
- Grand Jury 250g Coquillettes Oeufs Grand Jury (Similarity score: 9.82)
- Montebello Spirale Complète (Similarity score: 10.03)
- Alfonso Fortunati Zuppa Rapida (Similarity score: 10.15)
- Pâtes D'armor Gnochetti Bio Aux Œufs (Similarity score: 10.62)
- Bulk Powder Ultra Fine Scottish Oats (Similarity score: 10.67)
- Rapunzel (Similarity score: 10.84)
- Gutbio Esparguete Integral Bio (Similarity score: 10.84)
- Rapunzel Spaghetti Blé Complet (Similarity score: 11.16)
- Eco Basics Espirales Integrales Bio (Similarity score: 11.17)
- Montebello Tagliatelle Complete De Ble Dur (Similarity score: 11.17)
- Eco Basics Espaguetis Integrales Bio (Similarity score: 11.17)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)