Stockwell & Co.,Tesco Plain flour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1554kj (372 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1554kj (372 calories/kcal) |
| Fiber | 3.1 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 9.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.4g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.384615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.4% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sainsbury's,by Sainsbury's Plain Flour (Similarity score: 0.00)
- Sainsbury's,by Sainsbury's British Plain Flour (Similarity score: 0.00)
- Mamma Isa,colacchio Paccheri (Similarity score: 5.84)
- U Riz Des Deux Mondes (Similarity score: 6.18)
- Don Pedro Harina De Quinoa (Similarity score: 7.78)
- Al Dente Polenta (Similarity score: 8.00)
- Flahavan's Gluten Free Irish Pure Oats (Similarity score: 8.13)
- Ritrovo Traditions Of Puglia Orecchiette (Similarity score: 8.21)
- Flahavan's Irish Porridge Oats Original (Similarity score: 8.31)
- Flahavan's Flahavans Microwave Quick Porridge Oats 500g (Similarity score: 8.31)
- Pietro Castelli,castelli,la Pasta Artigianale Bucaneve (Similarity score: 9.10)
- Flahavans Porridge Oats (Similarity score: 9.43)
- Flahavan's Organic Porridge Oats (Similarity score: 9.43)
- Biopont Rice Porridge (Similarity score: 9.58)
- Mccambridge Gluten Free Porridge Oats (Similarity score: 9.90)