Piemontese Tagliatelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.6g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 30% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 30.4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30.4mg |
| Sugars | 3.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Cancalaise Tagliatelles Bio (Similarity score: 6.22)
- Barilla Lot Pâtes Aux Oeufs Lasagne X2 (Similarity score: 6.83)
- Barilla Grattoni All'uovo (Similarity score: 7.17)
- Selex Pasta All'uovo (Similarity score: 7.42)
- Eroski Fettuccine All'uovo (Similarity score: 7.76)
- Granoro Lasagne All Uovo ( Aux Oeufs) (Similarity score: 7.92)
- Rewe Spaghetti (eier Nudeln Mit Reinem Hartweizengrieß) (Similarity score: 8.34)
- Gnochetti Bio Aux Oeufs (Similarity score: 8.89)
- Coquillette (Similarity score: 8.89)
- La Cancalaise Tagliatelles Bio Au Wakame (Similarity score: 9.33)
- Montegrappa, Pasta Tagliatelle Montegrappa (Similarity score: 9.52)
- La Cancalaise Tagliatelles Bio (Similarity score: 9.73)
- Barilla Lot Pâtes Aux Oeufs Tagliatelle X2 (Similarity score: 10.33)
- Napolina Egg Pasta (Similarity score: 10.49)
- Pâtes D'armor Mafaldine Bio Oeufs Et Nori (Similarity score: 10.57)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)