Barilla Lot pâtes aux oeufs Tagliatelle x2
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 30mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 30mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pâtes D’armor Malfadine Bio Pâtes À La Chlorelle (Similarity score: 6.30)
- Pâtes D'armor Mafaldine Bio Oeufs Et Nori (Similarity score: 6.36)
- Barilla Lot Pâtes Aux Oeufs Lasagne X2 (Similarity score: 7.35)
- Barilla Grattoni All'uovo (Similarity score: 7.88)
- Napolina Egg Pasta (Similarity score: 8.54)
- Selex Pasta All'uovo (Similarity score: 9.00)
- San Remo Linguine No 1 (Similarity score: 9.03)
- Medium Homemade Egg Noodles (Similarity score: 9.46)
- Mrs Miller's Homemade Noodles Egg Noddles (Similarity score: 9.46)
- All Natural Wide Homemade Egg Noodles (Similarity score: 9.46)
- Roundy's Roundy's, Select, Kluski Egg Noodles (Similarity score: 9.46)
- Mrs Miller's Homemade Noodles Old Fashioned Medium Egg Noodles (Similarity score: 9.46)
- Roundy's Roundy's, Select, Wide Egg Noogles (Similarity score: 9.46)
- Weis Quality Weis Quality, Old Fashioned Wide Noodles (Similarity score: 9.46)
- Mrs Miller's Homemade Noodles Old Fashioned Kluski Egg Noodles (Similarity score: 9.46)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
- Egg
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)