Peanuts Rich products corp., peanuts premium ice cream cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.86g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.86g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97900629811056% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 16 |
| Sodium | 71mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 71mg |
| Sugars | 24.29g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 5.32)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 6.16)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 6.47)
- Yarnells Premium Ice Cream (Similarity score: 8.82)
- Welsh Farms Welsh Farms, Super Premium Ice Cream, Awesome Vanilla (Similarity score: 8.96)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Son Of A Wich Cookie Dough (Similarity score: 9.85)
- Milka Crispy Chocolate (Similarity score: 10.32)
- Belgian Dark Chocolate (Similarity score: 10.83)
- Casino Casino Vanille Pécan (Similarity score: 11.61)
- U Bûche Glacée Façon Cheesecake Mangue Passion Saveurs (Similarity score: 11.63)
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 12.00)
- Pasquier Tarte Pomme Rhubarbe (Similarity score: 12.56)
- Auchan Tiramisu Mascarpone & Sauce Café (Similarity score: 13.28)
- Green! Dalate Helado Chocolate Negro (Similarity score: 13.47)
- Authentic Italian Gelato Pops (Similarity score: 13.48)
Ingredients List
- Milkfat
- Propylene Glycol Monoesters
- E471
- High Fructose Corn Syrup
- E412
- Hydrogenated Coconut Oil
- E516
- Sodium Caseinate
- Artificial Flavouring
- E475
- Colour
- Skimmed Milk
- E466
- Salt
- Soya Lecithin
- E435
- Soy Protein Isolate
- Carbohydrate Gum
- E407
- Cocoa Alkali Processed
- To Preserve Freshness
- Natural Flavouring
- Sugar
- Modified Corn Starch
- E339ii
- E415
- Chocolate Pieces
- Water
- Corn Syrup
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Whey
- Contains Less Than 2% Of The Following
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)