Auchan Tiramisu mascarpone & sauce café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.4000000953674g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.4g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 77.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.3% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan,bi1 Tiramisu Mascarpone & Sauce Café (Similarity score: 2.83)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Son Of A Wich Cookie Dough (Similarity score: 13.24)
- Peanuts Rich Products Corp , Peanuts Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 13.28)
- Primia Tiramisù (Similarity score: 14.77)
- Ashby's Sterling Ice Cream (Similarity score: 15.94)
- Yarnells Premium Ice Cream (Similarity score: 16.30)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 16.33)
- Tiramisu (Similarity score: 16.38)
- Ice Cream (Similarity score: 16.81)
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 17.89)
- Gelatelli Sea Adventure (Similarity score: 17.94)
- Pasquier Tarte Pomme Rhubarbe (Similarity score: 17.94)
- Adelie Adelie Donatelo C Brule (Similarity score: 18.53)
- Dolce Italia Tiramisu (Similarity score: 19.16)
- Carrefour Cônes Vanille (Similarity score: 19.49)