Authentic italian gelato pops
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.29g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.29g |
| Saturated Fat | 10g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 69.97900629811056% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70% |
| Saturated Fat Value | 10g |
| Score | 18 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Creamy Ice Cream (Similarity score: 4.40)
- Picard Super Creamy Tour Vanilla Choco Cookie Dough (Similarity score: 6.60)
- Grandessa Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 10.29)
- Tillamook Ice Cream (Similarity score: 11.30)
- Ben & Jerry's Karamel Sutra Core (Similarity score: 11.55)
- 365 Everyday Value Pumpkin Pie Ice Cream Sandwiches, Pumpkin Pie (Similarity score: 12.20)
- Ben & Jerry's Ben & Jerry's Glace Pot Mini Son Of A Wich Cookie Dough (Similarity score: 12.48)
- U Bûche Glacée Façon Cheesecake Mangue Passion Saveurs (Similarity score: 12.99)
- Cookie Dough With M&m's Premium Ice Cream (Similarity score: 13.26)
- Peanuts Rich Products Corp , Peanuts Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 13.48)
- Milka Crispy Chocolate (Similarity score: 14.03)
- Yarnells Premium Ice Cream (Similarity score: 14.09)
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Chocolate Covered Strawberry (Similarity score: 14.14)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 14.74)
- Intermarche,adelie Adelie 2 Tartelette Tatin (Similarity score: 14.81)
Ingredients List
- Gelato
- Milk Chocolate Coating
- Whole Milk Powder
- Cocoa Butter
- Cocoa Paste
- Vanilla Extract
- Cane Sugar
- Coconut Oil
- E150
- Dextrose
- Salt
- Thickener
- Carob Seed Flour
- Vanilla Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)