PAUL HEUMANN Pain Azyme Sarrasin et Epeautre biologique Paul Heumann
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 5.7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 15.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.8g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 10mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 10mg |
| Sugars | 3.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tipiak Bouquet 5 Céréales Bio (Similarity score: 7.40)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Couscous (Similarity score: 7.96)
- Panzani Torti (Similarity score: 8.37)
- Fuchs Haferflocken (Similarity score: 8.76)
- Alnatura Alnatura Hafer (Similarity score: 8.77)
- Lidl Porridge Oats (Similarity score: 8.94)
- Naturaline Farine De Sarrasin Complète (Similarity score: 9.24)
- K Bio Haferkleie (Similarity score: 9.32)
- Conad,verso Natura Quinoa Biologica (Similarity score: 9.44)
- Lustucru Lustucru (Similarity score: 9.48)
- Casino Mélange De Céréales Blé Soja Orge Avoine (Similarity score: 9.60)
- Kavanagh's Organic Porridge Oats (Similarity score: 9.62)
- Ferrero,ebro Foods Graine De Couscous Moyen (+ 25 % Gratuit) (Similarity score: 9.92)
- Natur Pur, Carrefour Bio Bio Basismüsli (Similarity score: 10.04)
- Carrefour,carrefour Marchandises Internationales Nos Mélanges Gourmands (blé, Soja, Orge, Avoine) (Similarity score: 10.11)
Ingredients List
- Buckwheat Flour
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)