Fuchs Haferflocken
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 9.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.9g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 17.142857142857142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.1% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- K Bio Haferkleie (Similarity score: 4.95)
- Naturaline Farine De Sarrasin Complète (Similarity score: 5.36)
- Ikea Hjälteroll (Similarity score: 6.01)
- Lidl Porridge Oats (Similarity score: 6.55)
- Carrefour Bio Harina Integral Trigo (Similarity score: 6.74)
- Weetabix Oatibix, Avena Suave (Similarity score: 6.82)
- Alnatura Grieß Getreidebrei (Similarity score: 7.10)
- Natur Pur, Carrefour Bio Bio Basismüsli (Similarity score: 7.10)
- Bonpreu Flocs De Civada (Similarity score: 7.11)
- Chez Nanati Bsissa ( Orge ) (Similarity score: 7.45)
- Auchan Flocons D'avoine 100 % Céréales (Similarity score: 7.56)
- Chez Nanati Bsissa ( Orge ) (Similarity score: 7.59)
- Chez Nanati Bsissa Orge (Similarity score: 7.62)
- Tipiak Bouquet 5 Céréales Bio (Similarity score: 7.96)
- Piu Cereali Flocons D´avoine (Similarity score: 8.01)
Ingredients List
- Oat Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)