Natur Pur, Carrefour Bio Bio Basismüsli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.457831325301203% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.5% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl Porridge Oats (Similarity score: 3.69)
- Ener Bio Basis Müsli Ohne Zuckerzusatz (Similarity score: 5.99)
- Naturaline Farine De Sarrasin Complète (Similarity score: 6.31)
- K Bio Haferkleie (Similarity score: 6.35)
- Edeka Bio,edeka Müsli (Similarity score: 7.05)
- Fuchs Haferflocken (Similarity score: 7.10)
- Piu Cereali Flocons D´avoine (Similarity score: 7.11)
- Alnatura Grieß Getreidebrei (Similarity score: 7.20)
- U Flocons D'avoine (Similarity score: 7.40)
- Auchan Flocons D'avoine 100 % Céréales (Similarity score: 7.61)
- Alnatura Alnatura Hafer (Similarity score: 7.64)
- Myvitamins Rolled Oats (Similarity score: 7.87)
- Kavanagh's Organic Porridge Oats (Similarity score: 7.89)
- Ekoplaza Havermout (Similarity score: 8.31)
- Ekoplaza Havermout Bouillie D Avoine (Similarity score: 8.31)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)