Casino Mélange de céréales blé soja orge avoine.
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 6.1 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 20g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.987341772151897% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | -5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alnatura Kichererbsen Couscous (Similarity score: 5.34)
- Paul Heumann Pain Azyme Sarrasin Et Epeautre Biologique Paul Heumann (Similarity score: 9.60)
- Jardin Bio,léa Nature Jardin Bio Spirales Lentilles Corail (Similarity score: 10.16)
- Carrefour,carrefour Marchandises Internationales Nos Mélanges Gourmands (blé, Soja, Orge, Avoine) (Similarity score: 10.20)
- Ferrero,ebro Foods Graine De Couscous Moyen (+ 25 % Gratuit) (Similarity score: 11.20)
- Panzani Torti (Similarity score: 11.70)
- Primeal Amarante Bio (Similarity score: 11.79)
- Panzani Nouilles Fines 3 Minutes (Similarity score: 12.03)
- Panzani,ebro Foods Spaghetti (lot De 5 Paquets De 500 G + 1 Gratuit) (Similarity score: 12.03)
- Panzani Penne Rigate (Similarity score: 12.03)
- Panzani Les 3 Minutes Spaghetti (offre Économique) (Similarity score: 12.03)
- Panzani Farfalle (offre Economique) (Similarity score: 12.03)
- Panzani Serpentini (Similarity score: 12.03)
- Panzani Macaroni (offre Économique) (Similarity score: 12.03)
- Panzani Macaroni (+20% Gratuits) (Similarity score: 12.03)
Ingredients List
- Soya Bean
- Soy Flakes
- Oat Flakes
- Barley Flakes
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)