Pasta di semola di grando duro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1523kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1523kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.5g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -1 |
| Sodium | 24mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 24mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Agnesi Le Ricciutelle (Similarity score: 6.67)
- Agnesi Gli Spaghetti N 3 (Similarity score: 6.67)
- Glasnudeln (Similarity score: 10.15)
- Lustucru Lasagnes (Similarity score: 10.30)
- San Remo San Remo Rigatoni (Similarity score: 10.36)
- Landfreude Frischei Nudeln Zöpfli (Similarity score: 10.47)
- De Cecco Lasagne All'uovo (Similarity score: 10.66)
- Spar Arroz Bomba (Similarity score: 10.87)
- Landfreund,penny Rollini (Similarity score: 11.90)
- Rewe Beste Wahl Spiralen (Similarity score: 11.90)
- Asia Green Garden Wok Nudeln (Similarity score: 11.90)
- Kazidomi Spirulina Pasta Organic (Similarity score: 12.15)
- Pasta D'alba Fusilli De Riz Complet À La Betterave Bio Sans Gluten (Similarity score: 12.47)
- Moulin Des Moines Spagheti Aux Œuf (Similarity score: 12.47)
- Pâtes D'armor Mafaldine Bio Aux Oeufs Et Encre De Seiche (Similarity score: 12.56)