Pasta d'Alba Fusilli de riz complet à la betterave bio sans gluten
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1519kj (364 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1519kj (364 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 2 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 9.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.7g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 22.4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 22.4mg |
| Sugars | 2.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Kazidomi Spirulina Pasta Organic (Similarity score: 2.83)
- Barilla Mezze Penne Tricolore (Similarity score: 7.78)
- Qbio Spaghetti De Maíz (Similarity score: 9.66)
- Qbio Fusilli De Maíz (Similarity score: 9.66)
- Taureau Ailé Professionnel,taureau Ailé Riz Rond De Camargue (Similarity score: 10.33)
- Nestlé Nestle Shredded Wheat (Similarity score: 10.51)
- Moulin Des Moines Spagheti Aux Œuf (Similarity score: 10.72)
- La Compagnie Du Riz Riz À Poêler (Similarity score: 10.81)
- Alb Gold Egg Spaetzle (Similarity score: 11.09)
- Spar Arroz Bomba (Similarity score: 11.23)
- Carrefour Quinoa De Bolivie Bio (Similarity score: 11.24)
- Agnesi Le Ricciutelle (Similarity score: 11.37)
- Agnesi Gli Spaghetti N 3 (Similarity score: 11.37)
- Pasta Di Semola Di Grando Duro (Similarity score: 12.47)
- Urdanoz Harina De Centeno Integral Urdanoz (Similarity score: 12.49)
Ingredients List
- Brown Rice Flour
- Beetroot
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)