Qbio Spaghetti de maíz
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1517kj (363 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1517kj (363 calories/kcal) |
| Fiber | 1.7 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 0.4g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.222222222222225% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.2% |
| Saturated Fat Value | 0.4g |
| Score | -1 |
| Sodium | 20.319999999999997mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20.3mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Qbio Fusilli De Maíz (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Nestle Shredded Wheat (Similarity score: 7.08)
- Taureau Ailé Professionnel,taureau Ailé Riz Rond De Camargue (Similarity score: 8.73)
- Kazidomi Spirulina Pasta Organic (Similarity score: 9.24)
- Carrefour Quinoa De Bolivie Bio (Similarity score: 9.41)
- Pasta D'alba Fusilli De Riz Complet À La Betterave Bio Sans Gluten (Similarity score: 9.66)
- Alb Gold Egg Spaetzle (Similarity score: 9.84)
- Metro Chef Long Grain Basmati Rice (Similarity score: 10.03)
- Rema 1000 Basmati & Villris (Similarity score: 12.34)
- Barilla Mezze Penne Tricolore (Similarity score: 12.57)
- Lustucru 3 Riz (Similarity score: 12.72)
- Biográ Arroz Rojo (Similarity score: 12.92)
- Rapunzel Nudeln Emmer (Similarity score: 13.15)
- Alteza Copo De Avena Integrales (Similarity score: 13.17)
- Comptoir Du Grain,marque Repère Semoule De Couscous (Similarity score: 13.21)
Ingredients List
- Corn Flour
- Water
- Sunflower Lecithin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)