De Cecco Lasagne all'uovo
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1527kj (365 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1527kj (365 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 28.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.6% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -1 |
| Sodium | 28.000000000000004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 2.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Coquillette (Similarity score: 6.94)
- Gnochetti Bio Aux Oeufs (Similarity score: 6.94)
- Metro Chef Papardelle (Similarity score: 7.36)
- Napolina Egg Pasta (Similarity score: 7.93)
- Eroski Fettuccine All'uovo (Similarity score: 8.25)
- Pâtes D'armor Mafaldine Bio Aux Oeufs Et Encre De Seiche (Similarity score: 8.49)
- Landfreude Frischei Nudeln Zöpfli (Similarity score: 8.61)
- Rewe Beste Wahl Spiralen Eiernudeln Mit Reinem Hartweizengriess (Similarity score: 8.61)
- Lustucru Lasagnes (Similarity score: 9.56)
- Montegrappa, Pasta Tagliatelle Montegrappa (Similarity score: 9.63)
- Auchan Bio,l'oiseau,auchan,auchan Production,groupe Auchan Tagliatelles Aux Œufs Frais Bio (Similarity score: 10.03)
- La Cancalaise Tagliatelles Bio Au Wakame (Similarity score: 10.10)
- San Remo Linguine No 1 (Similarity score: 10.23)
- San Remo Couscous (Similarity score: 10.23)
- Homestyle Fettuccine (Similarity score: 10.59)