One day more Porridge mit Bananen
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 10.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 15 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.9g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.307692307692307% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.3% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -4 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 9.5g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Detmers Getreide Vollwert Kost Bio Mega Müsli (Similarity score: 13.56)
- Nestle Shreddies The Simple One (Similarity score: 14.02)
- Dm Bio Basen Balance Frühstücks Brei (Similarity score: 14.25)
- Dmbio,dm Bio Basen Balance Frühstücksbrei (Similarity score: 14.25)
- Bohlsener Mühle Mühlen Müsli (Similarity score: 15.15)
- U Porridge Aux Fruits Rouges (Similarity score: 15.22)
- Rossmann Genuss Plus Kids Porridge Apfel Zimt (Similarity score: 15.47)
- Joseph Favrichon Muesli Tradition Raisin Noisette Amande Bio (Similarity score: 16.79)
- Grillon D'or Muesli Fruits Rouges (Similarity score: 17.14)
- Terres Et Céréales Bio Muesli Canneberges Gojis Myrtilles (Similarity score: 17.24)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 17.50)
- Celnat Muesli Montagnard Raisins Noisettes Abricots (Similarity score: 17.83)
- Gerblé Muesli Aux Fruits Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 18.47)
- Bjorg Porridge Figue Framboise (Similarity score: 19.18)
- Celnat Porridge Fruits Rouges Noisettes (Similarity score: 19.51)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Date
- Date
- Banana
- Nut
- Sesame Seeds
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)