Celnat Porridge Fruits rouges Noisettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 11 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 13.48314606741573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 13.5% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 6mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Celnat Porridge Fruits Rouges (Similarity score: 0.00)
- U Porridge Aux Fruits Rouges (Similarity score: 9.80)
- Grillon D'or Muesli Noisettes (Similarity score: 10.62)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 11.52)
- Ruf Trink Porridge Erdbeer Heidelbeer (Similarity score: 11.86)
- Bell's Owsianka Owoce I Orzechy (Similarity score: 13.51)
- Verival Bio Porridge Heidelbeer Apfel (Similarity score: 14.65)
- Carrefour Bio,carrefour Muesli Fruits (Similarity score: 14.80)
- Bauck Hof Hothafer Apfel Zimt Haferbrei (Similarity score: 14.81)
- Detmers Getreide Vollwert Kost Bio Mega Müsli (Similarity score: 15.92)
- Terres Et Céréales Bio Muesli Canneberges Gojis Myrtilles (Similarity score: 16.19)
- Turtle,turtle Cereals Classic Porridge Bio (Similarity score: 16.74)
- Terres Et Céréales Muesli Noisettes (Similarity score: 17.11)
- Terres & Céréales Bio,t&c Bio Muesli Noisettes, Raisins, Seigle Complet, Blé Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 17.11)
- Celnat Muesli Gourmand (Similarity score: 17.16)
Ingredients List
- Berries
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)