Grillon d'Or Muesli noisettes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1544kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1544kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 12 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 12 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.5g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8.974358974358974% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 9% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Celnat Porridge Fruits Rouges Noisettes (Similarity score: 10.62)
- Celnat Porridge Fruits Rouges (Similarity score: 10.62)
- U Porridge Aux Fruits Rouges (Similarity score: 12.73)
- Terres Et Céréales Muesli Noisettes (Similarity score: 12.73)
- Terres & Céréales Bio,t&c Bio Muesli Noisettes, Raisins, Seigle Complet, Blé Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 12.73)
- Ruf Trink Porridge Erdbeer Heidelbeer (Similarity score: 13.84)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 14.48)
- Detmers Getreide Vollwert Kost Bio Mega Müsli (Similarity score: 15.96)
- Carrefour Bio,carrefour Muesli Fruits (Similarity score: 17.24)
- Nestle Shreddies The Simple One (Similarity score: 17.28)
- Verival Bio Porridge Heidelbeer Apfel (Similarity score: 17.71)
- Turtle,turtle Cereals Classic Porridge Bio (Similarity score: 18.35)
- Bauck Hof Hothafer Apfel Zimt Haferbrei (Similarity score: 18.66)
- Biowise Muesli À L'épeautre (Similarity score: 19.11)
- Bell's Owsianka Owoce I Orzechy (Similarity score: 19.23)
Ingredients List
- Grape
- Almond
- Hazelnut
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)