Nestle Shreddies The Simple One
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1542kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1542.0kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 11.8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 11.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.0g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 15.0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15.0% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0.11599999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.1mg |
| Sugars | 4.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Detmers Getreide Vollwert Kost Bio Mega Müsli (Similarity score: 7.77)
- One Day More Porridge Mit Bananen (Similarity score: 14.02)
- Edeka Bio Basis Müsli 5 Korn Mix (Similarity score: 14.95)
- Il Viaggiator Goloso Quinoa Bianca (Similarity score: 15.96)
- Tesco Tesco Organic Porridge Oats 750g (Similarity score: 16.15)
- U Porridge Aux Fruits Rouges (Similarity score: 16.17)
- Millhouse Νιφάδες Βρώμης Ολικής Άλεσης (Similarity score: 16.29)
- Ruf Trink Porridge Erdbeer Heidelbeer (Similarity score: 16.47)
- U Bio,u Quinoa Bio (Similarity score: 16.59)
- Continente,continente Bio Flocons D'avoine (Similarity score: 16.65)
- Odlums Porridge Oatflakes (Similarity score: 16.77)
- Ener Bio Basis Müsli Ohne Zuckerzusatz (Similarity score: 16.87)
- Priméal Riz Mélo Lentilles Noisettes (Similarity score: 16.89)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 17.01)
- Myvitamins Rolled Oats (Similarity score: 17.13)