Bauck Hof HotHafer Apfel-Zimt Haferbrei
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1549kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1549kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 9.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 15 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 15 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 1.1g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.64406779661017% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.6% |
| Saturated Fat Value | 1.1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Porridge Aux Fruits Rouges (Similarity score: 12.55)
- Detmers Getreide Vollwert Kost Bio Mega Müsli (Similarity score: 12.83)
- Ensemble Muesli Raisin, Sarrasin Toasté, Pomme Et Figue (Similarity score: 13.72)
- U Bio,u Muesli Super Fruits (Similarity score: 13.73)
- Celnat Porridge Fruits Rouges Noisettes (Similarity score: 14.81)
- Celnat Porridge Fruits Rouges (Similarity score: 14.81)
- Bell's Owsianka Owoce I Orzechy (Similarity score: 15.25)
- Ruf Trink Porridge Erdbeer Heidelbeer (Similarity score: 15.44)
- Terres Et Céréales,terres Et Céréales Bio Muesli Noisettes (Similarity score: 15.66)
- Terres Et Céréales Bio Muesli Canneberges Gojis Myrtilles (Similarity score: 16.98)
- Nestle Shreddies The Simple One (Similarity score: 17.89)
- Terres & Céréales Bio,t&c Bio Muesli Noisettes, Raisins, Seigle Complet, Blé Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 18.17)
- Terres Et Céréales Muesli Noisettes (Similarity score: 18.17)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 18.27)
- Grillon D'or Muesli Noisettes (Similarity score: 18.66)
Ingredients List
- Apple
- Cinnamon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)