Grillon d'Or Muesli fruits rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1531kj (366 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1531kj (366 calories/kcal) |
| Fiber | 10.2 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 10 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.512820512820515% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.5% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | -4 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 9.9g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 9.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rossmann Genuss Plus Kids Porridge Apfel Zimt (Similarity score: 9.03)
- Bam&co Muesli Aux Fruits (Similarity score: 10.32)
- Bjorg Porridge Figue Framboise (Similarity score: 10.83)
- Bohlsener Mühle Mühlen Müsli (Similarity score: 11.61)
- Seeberger Porridge Pomme Cannelle (Similarity score: 12.58)
- Allos Feige Himbeer Brei (Similarity score: 14.42)
- Dmbio,dm Bio Basen Balance Frühstücksbrei (Similarity score: 14.60)
- Dm Bio Basen Balance Frühstücks Brei (Similarity score: 14.60)
- J Favrichon Mueseli Tradition Fruit Rouge (Similarity score: 14.98)
- Les Moulins De Provence Tagliatelles Aux Cèpes Et Châtaignes (Similarity score: 15.73)
- Lieblings Portidge (Similarity score: 15.83)
- Consilia Fiocchi Di Avena Bio (Similarity score: 16.21)
- Kölln Fruchtiges Hafer Porridge (Similarity score: 16.34)
- Migros Porridge Miel Vanille (Similarity score: 16.71)
- Rebelicous Choco Licious (Similarity score: 17.05)
Ingredients List
- Berries
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)