Oat bran hot cereal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 17.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 17.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 17.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.5g |
| Saturated Fat | 1.25g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -5 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mother's Mothers Oatbran Cereal 16 Ounce Paper Box (Similarity score: 5.87)
- Shoprite Shoprite, Oat Bran Hot Cereal (Similarity score: 5.87)
- Quaker Quaker Oat Bran Hot Cereal 16 Ounce Box (Similarity score: 5.87)
- Bob’s Red Mill High Fiber Oat Bran Hot Cereal (Similarity score: 7.97)
- Thick & Rough Oatmeal (Similarity score: 9.19)
- Bob's Red Mill Gluten Free Oat Bran (Similarity score: 9.85)
- Coles Rolled Oats (Similarity score: 11.03)
- U Bio, U Son D'avoine (Similarity score: 11.04)
- Celnat Son D'avoine (Similarity score: 11.04)
- Celnat 3kg Son Avoine Bio (Similarity score: 11.86)
- Ah Basic Havermout (Similarity score: 12.15)
- One Degree Organic Foods Organic Quick Oats (Similarity score: 12.21)
- Alnatura Basis Müsli (Similarity score: 12.38)
- Celnat Son D'avoine (Similarity score: 12.40)
- Crème De La Cream Oats On The Go (Similarity score: 12.46)
Ingredients List
- Oat Bran
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)