Celnat Son D'avoine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1565kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1565kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 13.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 13.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.7g |
| Saturated Fat | 1.4g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 18.18181818181818% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 1.4g |
| Score | -5 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Celnat 3kg Son Avoine Bio (Similarity score: 0.82)
- Terres & Céréales Bio Flocons D'avoine Complets (Similarity score: 5.28)
- Ideal Kernige Vollkorn Haferflocken (Similarity score: 5.31)
- Copos De Avena (Similarity score: 5.31)
- (Similarity score: 5.31)
- Cora Flocons D'avoine (Similarity score: 5.31)
- Brin De Jour,marque Repère Flocons D'avoine (Similarity score: 5.31)
- Ideal Haferflocken (Similarity score: 5.31)
- Carrefour Bio,carrefour Flocons D'avoine (Similarity score: 5.50)
- Carrefour Bio,carrefour Flocons D'avoine (Similarity score: 5.50)
- Celnat Son D'avoine (Similarity score: 5.66)
- Smaakt Flocons D'avoine Complet (Similarity score: 6.28)
- Mercanti Fiocchi Di Avena (Similarity score: 6.33)
- Belbake Harina Integral De Trigo (Similarity score: 6.70)
- Zonnatura Muesli Sans Gluten Pommes Cannelle (Similarity score: 6.95)
Ingredients List
- Oat Bran
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)