Nature's Path Organic Natures Path pumpkin and flax seed granola
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 1.5g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 1.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 180mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 180mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 21.97)
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 23.23)
- Alfa Fond Fond De Pizza 32 Cm (Similarity score: 24.06)
- Tostitos Simply Organic Yellow Corn Tortilla Chips (Similarity score: 24.29)
- Ultra Thin Pizza Crust Whole Grain (Similarity score: 27.18)
- B B Bakery, Banana Walnut Bread (Similarity score: 28.42)
- Cole's Quality Foods Inc Bread (Similarity score: 28.56)
- Bread (Similarity score: 28.56)
- Chicken Taquitos (Similarity score: 29.59)
- Pada Spicial (Similarity score: 29.73)
- Woolworths Hot Cross Buns (Similarity score: 29.75)
- Intermarché Eclairs (Similarity score: 31.17)
- 365 Everyday Value,whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Chicken Taquitos (Similarity score: 31.71)
- The Kroger Co Peach Pie (Similarity score: 31.87)
- Ballymore Crust 7 Seed Loaf (Similarity score: 31.90)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Cinnamon
- Cane Sugar
- Soya Oil
- Brown Rice Flour
- Pumpkin Seed
- Flax Seed
- Oat Syrup Solids
- Sea Salt
- Molasses
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)