Garlic & Coriander Naan Bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 10.769230769230768% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.8% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 0.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Alfa Fond Fond De Pizza 32 Cm (Similarity score: 12.55)
- Tostitos Simply Organic Yellow Corn Tortilla Chips (Similarity score: 14.27)
- Chirashi Saumon Et Avocat (Similarity score: 18.79)
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 20.87)
- La Compagnie Bretonne Du Poisson Émietté De Maquereaux Au Kombu Royal (Similarity score: 21.31)
- Migrolino Coleslaw (Similarity score: 22.59)
- Lyttos Pan De Pita (Similarity score: 22.60)
- Terrine De Thon Aux Oignons (Similarity score: 22.65)
- Nature's Path Organic Natures Path Pumpkin And Flax Seed Granola (Similarity score: 23.23)
- Picard 6 Petits Pains Assortis : Pavot, Sésame, Céréales (Similarity score: 24.90)
- Au Pain Doré Pain Multigrain (Similarity score: 25.06)
- Delhaize (Similarity score: 25.51)
- Tesco Breaded Chicken Steaks (Similarity score: 25.54)
- Old Fashioned Potato Salad, Old Fashioned (Similarity score: 26.11)
- B B Bakery, Banana Walnut Bread (Similarity score: 27.69)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Wate Vegetable Oil
- Garlic
- Yeast
- Salt
- Sugar
- Coriander
- Preservative
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)