B.b. bakery, banana walnut bread
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 3.4 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.9g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.9g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 190mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 190mg |
| Sugars | 10.34g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.34g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cole's Quality Foods Inc Bread (Similarity score: 2.47)
- Bread (Similarity score: 2.47)
- Hawaiian Bagels (Similarity score: 15.27)
- Prairie Milled White Bread (Similarity score: 15.87)
- Tostitos Simply Organic Yellow Corn Tortilla Chips (Similarity score: 21.41)
- Conserves Modernes Chtaura Taratour Dressing Glass Bottle 310 Gr (Similarity score: 24.71)
- Au Pain Doré Pain Multigrain (Similarity score: 25.49)
- Garlic & Coriander Naan Bread (Similarity score: 27.69)
- Chicken Taquitos (Similarity score: 27.94)
- Häagen Dazs Glace Salted Caramel (Similarity score: 28.22)
- Nature's Path Organic Natures Path Pumpkin And Flax Seed Granola (Similarity score: 28.42)
- Chocolate Chip Bagels (Similarity score: 28.48)
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 28.74)
- French Toast Bagels (Similarity score: 29.16)
- Ravioli Au Boeuf Colomba (Similarity score: 30.27)
Ingredients List
- Flour
- E101
- Folic Acid
- Water
- Whole Wheat Flour
- Multi Grain Flour
- Bran
- Banana Puree
- Date
- Sugar
- Walnut
- Wheat Flour
- Soya Oil
- Canola Oil
- Vital Wheat Gluten
- Whole Egg
- Yeast
- Salt
- Cultured Wheat Flour
- Natural Flavouring
- Colour
- Natural Enzymes
- Barley Malt Flour
- E375
- Iron
- E300
- Vitamins
- Thiamin
- E101
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)