Ballymore Crust 7 Seed Loaf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1072kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1072.0kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 8 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 8.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 9.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.8g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.216216216216214% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.2% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -5 |
| Sodium | 184.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184.0mg |
| Sugars | 3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chicken Taquitos (Similarity score: 14.64)
- Asda Houmous (Similarity score: 20.43)
- 365 Everyday Value,whole Foods Market Inc 365 Everyday Value, Chicken Taquitos (Similarity score: 21.16)
- Morrisons Chicken Goujions (Similarity score: 24.25)
- Prairie Milled White Bread (Similarity score: 25.40)
- Ultra Thin Pizza Crust Whole Grain (Similarity score: 26.56)
- Tesco Tesco Cajun Chicken Wrap (Similarity score: 27.71)
- Conserves Modernes Chtaura Taratour Dressing Glass Bottle 310 Gr (Similarity score: 28.64)
- Ravioli Au Boeuf Colomba (Similarity score: 28.81)
- Colomba Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 28.85)
- Ravioli Au Boeuf (Similarity score: 28.85)
- Egg & Cheese Scrambled Eggs And Plant Based Cheese In A Toasted Crust Breakfast Pockets, Egg & Cheese (Similarity score: 29.09)
- L Assiette Bleue Filet De Cabillaud (Similarity score: 29.26)
- Pada Spicial (Similarity score: 29.64)
- Arancini, Black Rice (Similarity score: 29.88)