Mymuesli Mango Müsli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 12.280701754385964% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.3% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 2 |
| Sodium | 20mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 20mg |
| Sugars | 17.6g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Nestum Zero (Similarity score: 15.22)
- Mochi Japones (Similarity score: 18.61)
- Amandin Crème Écologique D'amandes (Similarity score: 19.89)
- Kölln Früchte Hafer Müsli (Similarity score: 20.85)
- Leupoldt Soßenkuchen (Similarity score: 21.24)
- Natur Gut,penny Bio Porridge Früchte (Similarity score: 21.55)
- Belle France Pâtes Alphabet (Similarity score: 22.65)
- Bjorg Muesli Sans Sucres Ajoutés (raisin, Figue, Abricot) (Similarity score: 22.99)
- Bjorg Muesli Raisin Figue Abricot (Similarity score: 22.99)
- Monoprix Bio,monoprix Muesli De Cereales Germées Fruits Rouges (Similarity score: 23.09)
- Hipp Kinder Beeren Müesli (Similarity score: 23.18)
- Carrefour Lentille (Similarity score: 23.30)
- Dorset Cereals Luscious Berry & Cherry Muesli (Similarity score: 23.37)
- Dorset Cereals Organic Muesly (Similarity score: 23.47)
- Sos Vidasania 3 Quinoas (Similarity score: 23.48)