Nestlé Nestum Zero
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.2g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 8% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 8% |
| Saturated Fat Value | 0.2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mymuesli Mango Müsli (Similarity score: 15.22)
- Alara Muesli Branberry (Similarity score: 16.58)
- Somerset Super Nutty (Similarity score: 17.91)
- Dorset Cereals Luscious Berry & Cherry Muesli (Similarity score: 18.84)
- Lidl,crownfield Bio Muesli (Similarity score: 19.14)
- Bjorg Muesli Raisin Figue Abricot (Similarity score: 19.41)
- Bjorg Muesli Sans Sucres Ajoutés (raisin, Figue, Abricot) (Similarity score: 19.41)
- Monoprix Bio,monoprix Muesli De Cereales Germées Fruits Rouges (Similarity score: 19.54)
- Kelkin Pure Oat Muesli Fruit & Nut (Similarity score: 20.44)
- Amandin Crème Écologique D'amandes (Similarity score: 20.54)
- Happy Bio Super Muesli Fruits Rouges Et Chia (Similarity score: 21.27)
- Dorset Cereals Organic Muesly (Similarity score: 21.28)
- Kölln Früchte Hafer Müsli (Similarity score: 22.94)
- Fuchs Fuchs, Naturkost Müesli Ai Frutti Di Bosco (Similarity score: 23.01)
- My Muesli Kickstartmüsli Woman Mymuesli, Fruchtig (Similarity score: 23.16)
Ingredients List
- Thiamin
- E101
- Folic Acid
- Flavouring
- Spelt
- E375
- Pantothenic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)