Monoprix Bio,Monoprix Muesli de cereales germées fruits rouges
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1507kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1507kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 10 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 8.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.9g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.918918918918916% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.9% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -2 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lidl,crownfield Bio Muesli (Similarity score: 9.66)
- Crystal Gourmet Farine De Châtaigne (Similarity score: 12.66)
- Bjorg Muesli Raisin Figue Abricot (Similarity score: 12.99)
- Bjorg Muesli Sans Sucres Ajoutés (raisin, Figue, Abricot) (Similarity score: 12.99)
- Alara Muesli Branberry (Similarity score: 13.24)
- Fuchs Fuchs, Naturkost Müesli Ai Frutti Di Bosco (Similarity score: 14.75)
- Kelkin Pure Oat Muesli Fruit & Nut (Similarity score: 15.02)
- My Muesli Kickstartmüsli Woman Mymuesli, Fruchtig (Similarity score: 15.36)
- Knusperone,de Vau Ge Porridge Beeren Trio (Similarity score: 15.38)
- Jordans Organic Muesli Super Fruits (Similarity score: 15.38)
- Hero Porridge À La Pomme (Similarity score: 15.93)
- Hipp Kinder Beeren Müesli (Similarity score: 17.81)
- Bauck Hof Hot Hafer Beere Ungesüsst (Similarity score: 18.20)
- Jordans Special Muesli (Similarity score: 18.22)
- Dorset Cereals Organic Muesly (Similarity score: 18.25)