Bauck Hof Hot hafer beere ungesüsst
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1502kj (359 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1502kj (359 calories/kcal) |
| Fiber | 9.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.071428571428573% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.1% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 13g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bauck Hof Glutenfreies Beerenmüsli Hafer (Similarity score: 6.55)
- La Vie Claire Muesli Aux 5 Cereales, Raisins Et Noisettes (Similarity score: 8.81)
- Priméal,ekibio Coquillettes À La Châtaigne (Similarity score: 10.42)
- Lidl,crownfield Bio Muesli (Similarity score: 10.82)
- Lima Porridge Express Superfruits (Similarity score: 11.62)
- Alpen Alpen Cereal No Added Sugar Or Salt (Similarity score: 11.72)
- Baule Volante Farina Di Castagne (Similarity score: 12.43)
- Delhaize Flocons Avoine Pomme Myrtille (Similarity score: 12.77)
- Allos Hof Manufaktur Hildegard Dinkel Müsli Mit Amaranth (Similarity score: 12.77)
- Bjorg Muesli Raisin Figue Abricot (Similarity score: 12.78)
- Bjorg Muesli Sans Sucres Ajoutés (raisin, Figue, Abricot) (Similarity score: 12.78)
- Organic Farm Porridge Haferbrei Mit Beeren (Similarity score: 12.83)
- Seitenbacher Bio Natur Bio Müsli Basis Mischung (Similarity score: 12.90)
- Migros Porridge Pomme Cannelle (Similarity score: 13.05)
- Seitenbacher Seitenbacher 721 Verwöhner Mischung (Similarity score: 13.30)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)