Organic Farm Porridge Haferbrei mit Beeren
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 9.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3.5 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.6g |
| Saturated Fat | 1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 17.24137931034483% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.2% |
| Saturated Fat Value | 1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 10.9g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seitenbacher Bio Natur Bio Müsli Basis Mischung (Similarity score: 8.20)
- Migros Porridge Pomme Cannelle (Similarity score: 8.46)
- Holle Bio Juniormüsli (Similarity score: 10.08)
- Kölln Hafer Porridge Beere (Similarity score: 10.87)
- Morrisons Savers Muesli (Similarity score: 10.93)
- Priméal,ekibio Coquillettes À La Châtaigne (Similarity score: 11.68)
- Alnatura Vollkorn Farfalle No 37 (Similarity score: 12.74)
- Alnatura Vollkorn Mini Penne (Similarity score: 12.74)
- Alnatura Vollkorn Pipe Rigate (Similarity score: 12.74)
- Bauck Hof Hot Hafer Beere Ungesüsst (Similarity score: 12.83)
- Agnesi Le Integrali I Gemelli (Similarity score: 13.69)
- Jordans Organic Muesli Super Fruits (Similarity score: 13.70)
- Grillon D'or Porridge Raisins Figues Pruneaux (Similarity score: 13.75)
- Semoulerie De Normandie Rouen Semoule Extra Fine (Similarity score: 13.78)
- Belle France Couscous (Similarity score: 13.78)
Ingredients List
- Whole Grain Rolled Oats
- Apple Pieces
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)