Holle bio-juniormüsli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 7.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 10.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.9g |
| Saturated Fat | 0.7g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 18.421052631578945% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.4% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -5 |
| Sodium | 1.2000000000000002mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 1.2mg |
| Sugars | 5.9g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Agnesi Le Integrali I Gemelli (Similarity score: 5.78)
- Kölln Hafer Porridge Beere (Similarity score: 6.42)
- Alnatura Vollkorn Mini Penne (Similarity score: 6.50)
- Alnatura Vollkorn Farfalle No 37 (Similarity score: 6.50)
- Alnatura Vollkorn Pipe Rigate (Similarity score: 6.50)
- Tipiak Couscous Bio (Similarity score: 7.77)
- Panzani Panzani Spaghetti N 5 (Similarity score: 7.90)
- Leader Price Torti Cuisson Rapide 3 Mn (Similarity score: 8.05)
- Penne Rigate (Similarity score: 8.26)
- Monoprix Farfalle (Similarity score: 8.26)
- Monoprix Macaroni De Qualité Supérieure (Similarity score: 8.26)
- Panzani Farfalle (Similarity score: 8.26)
- Farro Perlato (Similarity score: 8.35)
- Verderosso Oro,pedon Farro Perlato (Similarity score: 8.47)
- Carrefour Bio,carrefour Couscous Semi Complet (Similarity score: 8.49)
Ingredients List
- Oat Flakes
- Corn Flakes
- Thiamin
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)